Kriket: Staadionilt Tänavale, Mäng Mis Ühendab

0 Comments

Sissejuhatus

Kriket on spordiala, mis võlub miljoneid huvilisi üle kogu maailma. Alates iidsetest inglise maakonnastaadionitest kuni subkontinendi rahvamüürideni, kriket on rohkem kui pelgalt mäng – see on pärand, kirg ja sügavalt juurdunud traditsioon. Eestis pole kriket veel suurt populaarsust saavutanud, kuid üleilmne huvi ja selle spordiala ainulaadne võlu on nakatanud ka siinseid spordisõpru. Käesolev blogipostitus räägib lähemalt kriketi olemusest, mängureeglitest ning sellest, kuidas kriket on võimeline seisma ülemaailmselt ühtsuse ja sõpruse sümbolina.

Sisu

Kriketi Ajalugu ja Levik

Kriket sai alguse Inglismaalt juba 16. sajandil ja arenes peagi rahvuslikuks spordiks. 18. sajandil oli kriket Inglismaal juba professionaalselt organiseeritud ja 19. sajandi lõpuks oli see levinud kogu Briti Impeeriumis. Rahvusvaheline kriket algas aastal 1877, kui toimus esimene testmäng Inglismaa ja Austraalia vahel. Alates sellest hetkest on kriket pidevalt laienenud ja leidnud uusi austajaid.

Kriketi Põhimõisted

Enne kui süveneme mängu keerukamatesse nüanssidesse, heidame pilgu selle peamistele mõistetele. Kriketis mängivad kaks võistkonda, millest igaühes on tavaliselt üksteist mängijat. Mäng ise toimub suurel ovaalsel väljakul, mille keskel asub ‘pitch’ – 20,12 meetrit pikk ja 3,05 meetrit lai ala, kus peamine tegevus aset leiab. ‘Pitchi’ kummasski otsas on ‘wickets’, mis koosnevad kolmest püstisest “sambast” ehk stumpist ja kahest neid ühendavast ‘bailist’.

Mängu eesmärk on koguda rohkem jookse (‘runs’) kui vastasmeeskond. Mängija võib juurde saada jookse löödes palli kaugemale väljaku piiridest või joostes vastasvõistkonna ‘pitchi’ lõppude vahel.

Mänguformaadid

Kriket jaguneb mitmeteks mänguformaadideks. Kõige auväärsem ja aeganõudvam on testkriket, mis, nagu nimigi ütleb, on tõeline test mängu oskuste, vastupidavuse ja strateegia vallas. Ühe testmängu võib kesta kuni viis päeva. Piiratud üleandmismängud nagu ühepäevasised kriketimängud (ODI – One Day International) ja Twenty20 (T20) on lühemad ja sageli kaasahaaravamad, pakkudes pealtvaatajatele rohkem lööminguid ja dramaatilisi hetki.

Eesti ja kriket

Eestis on kriket 21. sajandi algusest alates hakanud tasapisi koguma tuntust tänu välismaalastele, kes on siia kolides oma armastatud mängu kaasa toonud. Mitmed kriketiklubid ja võistkonnad on asutatud ning neil on võimalik osaleda nii sise- kui välisvõistlustel. Üha enam peetakse siinses kriketis tähtsaks noorte kaasamist ja ala lastele tutvustamist.

Kokkuvõte

Kriket on paljudele inimestele üle kogu maailma oluline osa nende kultuurist ja identiteedist. Kuigi Eestis on kriket veel lapsekingades, on olemas suur potentsiaal kasvatada selle spordiala kogukonda, tuues kokku erineva tausta ja rahvusega inimesi. Hoolimata keerukatest reeglitest ja formaatidest, peitub kriketi südames lihtne sõnum: ühiskondlik lõimumine, meeskonnatöö ja sportlikkus.

Kriketiga kaasnev võlu ja põnevus võivad leida viljakat pinnast ka Eesti spordimaastikul, pakkudes uusi kogemusi ja silmaringi laiendavaid hetki. See on mäng, mis ei vaja palju rohkem kui tahtejõudu, meeskonnatunnet ja käredate plaksatuste saatel lendu tõusvat palli. Nii et olenemata sellest, kas olete kriketis algaja või vanakala, on alati õige aeg haarata pihku kurikas, astuda väljakule ja öelda: “Mängime kriketit!”

Related Posts